Spinciceva 1, 21 000 SPLIT, CROATIA, tel: (+385 21) 556 111, fax: (+385 21) 365 738
HPPŠ-PROGRAM

17. SEMINARA ZA LIJEČNIKE
      I MEDICINSKE SESTRE

     S P L I T
    10. do 14. travnja 2000.
      HOTEL “MARJAN”

 Stručni voditelj:
Prof. dr. Livio Balarin

 Počasni odbor:
Prim. dr. Marija Bešker
     Doc. dr. Mihovil Biočić
     Prim. mr. sc. dr. Vesna Bosanac
     Prof. dr. Miro Juretić
     Prof. dr. Mladen Križ
     Prof. dr. Duško Mardešić
     Prim. dr. Marija Novak
     Prof. dr. Slavko Perović
     Prof. dr. Željka Reiner-Banovac
     Prof. dr. Zvonko Rumboldt
     Milka Valpotić, vms

 Organizacijski odbor:
Mirjana Bogdanović, adm.
     Dr. Meira Kraus
     Doc. dr. Vjekoslav Krželj
     Elvira Laura, vms
     Mr. sc. dr. Julije Meštrović
     Gordana Novak, vms
     Prim. mr. sc. dr. Božen Pivalica
     Dr. Luka Stričević
     Tamara Tomić, ms             Marija Županović, vms


 

PROGRAM ZA LIJEČNIKE
Ponedjeljak. 10. travnja 2000. (8,30 sati)
OTVARANJE SEMINARA
POZDRAVNE RIJEČI
PRIGODNI PROGRAM
PREDSTAVLJANJE NOVE PEDIJATRIJSKE LITERATURE

PRIGODNO PREDAVANJE
Prof. dr. Željka Reiner Banovac:
PASIVNO PUŠENJE I DIJETE

Prof. dr. Albert Schinzel:
UNIPATERNAL DISOMY IN HUMANS

Kratki odmor

UVODNA PREDAVANJA (zajednička za sve polaznike seminara)
 

GASTROENTEROLOGIJA
Moderatori: prof. dr. Ana Votava Raić,
    prof. dr. Josip Grgurić

Voditelji:  prof. dr. Livio Balarin, prof. dr. Josip Grgurić, prof. dr. Ana     Votava Raić

1. Prof. dr. Josip Grgurić:
 ABDOMINALNE KOLIKE

2. Prof. dr. Ana Votava Raić:
 ENTEROPATIJE
 

Poslije podne u 15,30
(predavanja za liječnike)

Voditelji: prof. dr. Josip Grgurić, dr. sc. Jasminka Jakšić

3. Mr. sc. dr. Mirjana Percl:
 OPSTIPACIJA

4. Mr. sc. dr. Duška Tješić Drinković:
 KRVARENJE IZ PROBAVNOG TRAKTA

Kratki odmor
5. Dr. sc. dr. Jasminka Jakšić:
 METEORIZAM (s posebnim osvrtom na pseudoopstipaciju

6. Prof. dr. Josip Grgurić:
 PRISTUP DIJAGNOSTICI I LIJEČENJU GASTRO-EZOFAGUSNOG
 REFLUKSA

Utorak, 11. travnja 2000. (8,30 sati)
Voditelji: prof. dr. Josip Grgurić, doc. dr. Sanja Kolaček

7. Mr. sc. dr. Margareta Dujšin:
 ULKUSNA BOLEST

8. Doc. dr. Sanja Kolaček:
 ALGORITAM DIJAGNOSTIČKIH I TERAPEUTSKIH POSTUPAKA U  INFEKCIJI HELICOBACTEROM PYLORI U DJECE

Kratki odmor

9. Mr. sc. dr. Nevenka Jelić:
 PARCIJALNI DEFICIT ENZIMA EGZOKRINOG PANKREASA

10. Mr. sc. dr. Ivan Musić:
 AKUTNI I KRONIČNI PANKREATITIS

Poslije podne (15,30 sati)

Voditelji: prof. dr. Mladen Peršić, prof. dr. Ana Votava Raić

11. Mr. sc. dr. Darko Radman:
 NEONATALNI NEKROTIZIRAJUĆI ENTEROKOLITIS

12. Mr. sc. dr. Marija Jungvirth:
 ENTEROPATIJA S GUBITKOM BJELANČEVINA

Kratki odmor

13. Prof. dr. Mladen Peršić:
 KRONIČNE CRIJEVNE UPALNE BOLESTI

14. Prof. dr. Ana Votava Raić:
 SINDROM IRITABILNOG CRIJEVA
 

Srijeda, 12. travnja 2000. (8,30 sati)
Voditelji: doc. dr. Zvonimir Jurčić, prof. dr. Ana Votava Raić

15. Prof. dr. Dušica Mičetić Turk:
 CRIJEVNA POLIPOZA

16. Mr. sc. dr. Dalibor Vukelić:
 AKUTNI HEPATITIS

Kratki odmor

17. Doc. dr. Zvonimir Jurčić
 KRONIČNI HEPATITIS

18. Doc. dr. Sanja Kolaček:
 AUTOIMUNI HEPATITIS
 

Poslije podne izlet
 

Četvrtak, 13. travnja 2000. (8,30 sati)
ORTOPEDIJA
Moderator: prim. mr. sc. dr. Šimun Šakić

Voditelji: prim. mr. sc. dr. Šimun Šakić, doc. dr. Javor Vrdoljak

1. Doc. dr. Javor Vrdoljak:
 RAZVOJNI POREMEĆAJI ZGLOBA KUKA U DJECE I PRIMJENA  ULTRAZVUKA

2. Prim. mr. sc. dr. Šimun Šakić:
 ORTOPEDSKO KIRURŠKI PRISTUP CEREBRALNOJ PARALIZI

3. Mr. sc. dr. Tomislav Đapić:
 SEPTIČKI ARTRITIS

Kratki odmor

4. Mr. sc. dr. Darko Antičević:
 NAJČEŠĆI ORTOPEDSKI PROBLEMI DJEČJIH STOPALA

5. Dr. Robert Kolundžić:
 ANGULARNE I ROTACIONA DEFORMACIJE DONJIH  EKSTREMITETA  U DJECE

6. Prof. dr. Krešimir Koržinek:
 REKONSTRUKTIVNI ZAHVATI NA DONJIM EKSTREMITETIMA  DJEČJE DOBI

Poslije podne (15,30 sati)

Voditelji: prof. dr. Krešimir Koržinek, prim. mr. sc. dr. Šimun šakić

7. Mr. sc. dr. Darko Antičević:
 TRI NAJČEŠĆA UZROKA POREMEĆAJA ZGLOBA KUKA U  JUVENILNOJ I ADOLESCENTNOJ DOBI

8. Doc. dr. Miroslav Hašpl:
 PREDNJA KOLJENSKA BOL U DJECE I ADOLESCENATA

9. Doc. dr. Vladimir Kovač:
 PROBLEMATIKA KRALJEŠNICE RAZVOJNE DOBI

Kratki odmor

10. Prim. mr. sc. dr. Miroslav Jelić
 ORTOPEDSKA POMAGALA DJEČJE DOBI

11. Prof. Marina Stilinović:
 PSIHOLOŠKI ASPEKTI LIJEČENJA ORTOPEDSKIH BOLESNIKA
 U DJEČJOJ I ADOLESCENTNOJ DOBI

Petak, 14. travnja 2000. (8,30 sati)
(zajednička predavanja u velikoj dvorani)

PSIHIJATRIJSKI PROBLEMI U DJECE
Moderator: prof. dr Vesna Vidović

Voditelji: prof. dr. Dubravka Kocijan Hercigonja, vms Milka Valpotić,
  prof. dr. Vesna Vidović

1. Prof. dr. Dubravka Kocijan Hercigonja
 POREMEĆAJ PAŽNJE S HIPERAKTIVNOŠĆU (ADHD)

2. Dr. sc. Zorana Bujas Petković
 AUTIZAM I AUTIZMU SLIČNI POREMEĆAJI

3. Dr. sc. Biserka Rešić
 SYNDROMA RETT

Kratki odmor

4. Prof. Antonija Urli:
 PSIHIČKI PROBLEMI I SMETNJE PONAŠANJA U DJECE S
 EPILEPSIJOM, HIDROCEFALUSOM I CEREBRALNOM PARALIZOM

5. Prof. dr. Vesna Vidović
 UTJECAJ KRONIČNE TJELESNE BOLESTI NA PSIHIČKI RAZVOJ  DJETETA

6. Doc. dr. Vlasta Rudan
 DIJETE - RODITELJ - LIJEČNIK
 
 

PROGRAM ZA MEDICINSKE SESTRE
Moderatori: doc. dr. Vjekoslav Krželj,
    vms. Milka Valpotić

Ponedjeljak, 10. travnja 2000. (8,30 sati)

OTVARANJE SEMINARA
POZDRAVNE RIJEČI
PRIGODNI PROGRAM
PREDSTAVLJANJE NOVE PEDIJATRIJSKE LITERATURE

PRIGODNA PREDAVANJA
Prof. dr. Željka Reiner Banovac:
 PASIVNO PUŠENJE I DIJETE

Prof. dr. Albert Schinzel:
 UNIPATERNAL DISOMY IN HUMANS

Kratki odmor

UVODNA PREDAVANJA (zajednička za sve polaznike seminara)

Voditelji: prof. dr. Livio Balarin, prof. dr. Josip Grgurić
    prof. dr. Ana Votava Raić

1. Prof. dr. Josip Grgurić:
 ABDOMINALNE KOLIKE

2. Prof. dr. Ana Votava Raić:
 ENTEROPATIJE
 

Poslije podne u 15,30 sati
(predavanja za medicinske sestre)
Voditelji:  doc. dr. Vjekoslav Krželj, prof. dr. Slavko Perović,
  Milka Valpotić, vms

3. Milka Valpotić, vms:
 ULOGA MEDICINSKE SESTRE U AKCIJI “ZA OSMJEH DJETETA U BOLNICI”
4. Prof. dr. Slavko Perović:
 COLICAE INFANTUM (Da li je to gastroenterološki problem?)

Kratki odmor

5. Mr. sc. dr. Ivo Ivić:
 CRIJEVNE PARAZITARNE BOLESTI DJEČJE DOBI

6. Irena Mršić, vms:
 PREPOZNAVANJE I SMANJIVANJE BOLI U DJECE

Utorak, 11. travnja 2000.  (8,30 sati)

Voditelji: dr. sc. dr. Jasminka Jakšić, mr. sc. dr. Mirjana Percl,
  Milka Valpotić, vms

7. Mr. sc. dr. Mirjana Percl:
 OPSTIPACIJE

8. Mr. sc. dr. Duška Tješić Drinković:
 KRVARENJE IZ PROBAVNOG SUSTAVA

Kratki odmor

9. Dr. sc. dr. Jasminka Jakšić:
 METEORIZAM (s posebnim osvrtom na pseudoopstipaciju)

10.Katarina Premec, vms:
 24 SATNI pH-MONITORING U DIJAGNOSTICI  GASTROEZOFAGEALNOG REFLUKSA

Poslije podne (15,30 sati))

Voditelji:  mr. sc. dr. Margareta Dujšin, Katarina Premec, vms,
  Milka Valpotić, vms

11. Mr. sc. dr. Margareta Dujšin:
 ULKUSNA BOLEST

12. Dr. Ranka Despot:
 HEPATITIS DJEČJE DOBI

Kratki odmor

13. Stanka Katić, vms:
 KOLESTATSKE ŽUTICE NOVOROĐENČETA

14. Mr. sc. dr. Julije Meštrović:
 PARENTERALNA PREHRANA PEDIJATRIJSKIH BOLESNIKA U
 JIL-u

Srijeda, 12. travnja 2000. (8,30 sati)

Voditelji:  Irena Mršić, vms, prof. dr. Slavko Perović,
  Milka Valpotić, vms

15. Mr. sc. dr. Ivan Musić:
 MALAPSORPCIJSKI SINDROM

16. Irena Mršić, vms:
 REHIDRACIJSKI POSTUPCI I PREHRANA DJECE S AKUTNIM  PROLJEVOM

Kratki odmor

17. Katarina Premec, vms:
 ENTERALNA PREHRANA U KUĆI BOLESNIKA

18. Prof. dr. Slavko Perović:
RIBA U DIJETETICI AKUTNIH I KRONIČNIH  GASTROENTEROLOŠKIH BOLESTI
Izlet

Četvrtak, 13. travnja 2000. (8,30 sati)
Voditelji:  doc. dr. Vladimir Kovač, doc. dr. Vjekoslav Krželj,
  Milka Valpotić, vms

19. Doc. dr. Vladimir Kovač:
 PROBLEMATIKA KRALJEŠNICE RAZVOJNE DOBI

20. Prim. mr. sc. dr. Miroslav Jelić:
 ORTOPEDSKA POMAGALA DJEČJE DOBI

21. Želja Vitas, med. sestra:
 MEDICINSKA SESTRA I ORTOPEDSKI BOLESNIK DJEČJE DOBI

22. Prof. Marina Stilinović:
ULOGA SESTRE U PSIHOLOŠKOJ PRILAGODBI NA BOLNIČKO LIJEČENJE ORTOPEDSKIH BOLESNIKA
 

Poslije podne (15,30 sati)

Voditelji:  doc. dr. Vjekoslav Krželj, Milka Valpotić, vms,
  doc. dr. Javor Vrdoljak

23. Doc. dr. Javor Vrdoljak:
 RAZVOJNI POREMEĆAJI ZGLOBA KUKA U DJECE I PRIMJENA  ULTRAZVUKA

24. Sofija Demirovski, vms, Nada Babić, med. sestra:
 ZDRAVSTVENA NJEGA DJETETA S LUKSACIJOM KUKA

25. Mr. sc. dr. Rudolf Jakl:
 OSTEOMIJELITIS DJEČJE DOBI

26. Ksenija Kocijan, fizioterapeut:
ULOGA FIZIOTERAPEUTA U LIJEČENJU ORTOPEDSKIH  BOLESNIKA DJEČJE DOBI
 

Petak, 14. travnja 2000. (8,30 sati)
(zajednička predavanja u velikoj dvorani)

Voditelji:  prof. dr. Dubravka Kocijan Hercigonja, Milka Valpotić, vms,     prof. dr Vesna Vidović

27. Prof. dr. Dubravka Kocijan Hercigonja:
 POREMEĆAJ PAŽNJE S HIPERAKTIVNOŠĆU (ADHD)

28. Dr. sc. Zorana Bujas Petković:
 AUTIZAM I AUTIZMU SLIČNI POREMEĆAJI

29. Dr. sc. Biserka Rešić:
 SYNDROMA RETT

Kratki odmor

Voditelji:  doc. dr. Vlasta Rudan, Milka Valpotić, vms,
  prof. dr. Vesna Vidović

30. Prof. Antonija Urli:
 PSIHIČKI PROBLEMI I SMETNJE PONAŠANJA U DJECE S
 EPILEPSIJOM, HIDROCEFALUSOM I CEREBRALNOM PARALIZOM

31. Prof. dr. Vesna Vidović
 UTJECAJ KRONIČNE TJELESNE BOLESTI NA PSIHIČKI RAZVOJ  DJETETA
 

32. Doc. dr. Vlasta Rudan
 DIJETE - RODITELJ - LIJEČNIK
 

Završna riječ stručnog voditelja seminara i zatvaranje.

Hrvatska liječnička komora za predavače na ovom seminaru dodjeluje 15 bodova, a za slušatelje  10 bodova.
Potvrdnicu o sudjelovanju na seminaru dobivaju i medicinske sestre.